26 eene sobere régime blijft altijd aanbevelenswaardig. De voortreffelijke eigenschappen der op de stoeterij te Tra- kehnen in Oost-Pruisen gefokte paarden worden gedeel telijk aan die sobere régime toegeschrevenzij moeten bovendien vele oefeningen doen en o. a. dagelijks veertig kilometer op eene zandvlakte afleggen. Ook de paarden der KirgizenKalmukken en andere Russische volkstam men danken voornamelijk hunne waarde aan het weinig weelderige voedsel, dat zij bekomen, (f) Omtrent de verschillende grassoortende graan- en peulvruchten, als paardenvoedselraadplege men het daarover uitgebracht verslag van de H. H. Scharlée en Bernelot Moens voorkomende in de 6° aflevering, 6e deel van het „Ge neeskundig tijdschrift voor Ned.-Indië". Een ander vereischte voor de plaatsing der stations is, dat men er het gelieele jaar door goed en overvloedig water vindt. Het water van snelstroomende rivieren en bekendie eene zandige, doch geene kleiachtige bedding hebben en weinig belommerd zijn, verdient de voorkeur. Kalk- houdend water bevordert de spijsvertering niet en ver oorzaakt ziekten. Groote verliezen aan paarden hebben eenige regimenten kavallerie in Frankrijk geleden door het gebruik van kalkhoudend water. Ook wordt beweerd, dat kalkhoudend water nadeelig op de vruchtbaarheid der paarden werkt. Voldoen de stations overigens aan alle of de meeste der hier genoemde vereischtendan zijn die landstrekenwaar uitgestrekte en zoogenaamde gemeen teweiden bestaan, voor de plaatsing er van zeer aan te bevelen. De van Soemba en Celebes of elders op Java aange- (f) Zie: Production chevaline dans les divers pays du monde. Revue Britannique, Janvier 1874. Ook Moerder: Les institutions hippiques et les races chevalines de la Russie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 37