372 kommandement moeten vervangenmaar hem niet daar in moeten handhaven, hem te gelijkertijd de middelen ontnemende om het bevel te voerenom hem pas terug- te roepen na eene nederlaag! Men vergelijke dezen generaalonder de hier geschetste omstandigheden, met de Duitsche aanvoerders, die uit het hoofdkwartier aanwijzingen ontvingen, maar op de plaats zelve en op hunne persoonlijke verantwoordelijk heid de maatregelen voor de uitvoering bepaalden. Het is niet twijfelachtignaar welken kant de fortuin over hellen moest. Nevens de onophoudelijke inmenging van het bestuur in de militaire zaken moet nog een feit worden vermeld, dat de Franschen steeds in het nadeel bracht. De aan dachtige lezing van het verhaal van den Duitschen ge- neralen staf toont, dat de generaals der eersten bijna voort durend de krachten des vijands overdreven, ja somtijds verdubbelden. Hunne beste verontschuldiging ligt in de stelselmatige neiging van het bestuur der nationale ver dediging, om ze buiten alle verhouding te verkleinen. Hoe dit nu ook zij, het oogenblik scheen aangebroken om ter ondersteuning van Parijs op te trekkenhet Duit sche hoofdkwartier verwachtte eene groote offensieve bewe ging van" het in de provinciën gevormde leger, en wel in het bijzonder langs den weg van Mans naar Versailles. Om aan die zijde de insluitingslinie te dekkenwerd het leger van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin naar de zuidwestzijde gedetacheerd. Maar deze verwach tingen werden niet verwezenlijkt, zoodat de Groothertog zich meer naar het oosten verplaatste, om zich in verbinding te stellen met prins Kareidie aan de middel-Seine aan kwam. Het leger van de Loire, toen samengesteld uit het 15", 16e, 17e, 18e en 20e korps, kwam alzoo tusschen twee legers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 381