373 Het meest rationele plan washet zooveel mogelijk bij elkander te houden, om het geheel tegen den eersten aanvaller te kunnen keeren; ongelukkig vond dit plan geen ingang bij de delegatie van Tours en stelde men het leger in twee deelen opvan elkaar gescheiden door het boseh van Orleans. De rechtervleugel moest prins Karei op zijne linkerflank aanvallen, terwijl het midden en de linkervleugel hem in het front zouden aantasten. Zooals men weet, mislukte deze manoeuvre geheel. Prins Karei kon al zijne krachten tegen den rechtervleugel (het 18e en 20e korps) der Franschen aanwenden te JBeaune-la-Rolande zonder dat het midden in staat was hulp aan te bren gen. Ondanks deze nederlaagen ofschoon de linkervleugel het leger van den Groothertog voor zich had gelastte het gouvernement van Tourshet centrum weder aan te vallen om naar Pithiviers te marcheeren. Men moest door de troepen van prins Karei heendringen om zich in verbinding- te stellen met Ducrotdienaar men meendemet goed gevolg uit Parijs getrokken was. Deze stoute aanvallen leidden slechts tot eene reeks ongelukkige gevechten en toen prins Karei den Pranschen rechtervleugel in de richting van Gienen Chanzy naar Beaugency had terug gedrongen, viel Orleans op nieuw in handen des vijands; de Pransche troepen hadden te veel geleden om nog ernsti- gen wederstand te kunnen bieden. De demoralisatie de grootste vijand van jonge troepen had zich van een deel des legers meester gemaakten de generaal d' Aü- relle was in de harde noodzakelijkheid geweest, zich achter Orleans terug te trekken. Hiermede was de rol van dezen aanvoerder afgespeeld. Ka een eerste succes bij Coulmiers, was zijn leger geslagen, gedesorganiseerd en voor langen tijd buiten staat om den vijand het hoofd te bieden. Het eerste leger van de Loire was verdwenen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 382