374 of kon althans het Duitsche hoofdkwartier geen ernstige vrees meer inboezemen. Toen het Loireleger naar Parijs oprukte om het te ont zetten, deed eene macht van 100.000 man, aangevoerd door den meest energieken generaalDucroteene poging om de insluitingslinie dooi' te breken. Talrijke wederwaar digheden werden bij deze onderneming ondervonden gebrek aan eenheid in de verzending der bevelenen plaatselijke omstandighedenwaarop voorafgaande verkenningen de aan dacht hadden moeten doen vallendroegen er toe bij om de beweging te doen mislukken, waarvan men zoo groote ver wachting had gehad. Het voor den aanval gekozen punt was door de Duitschers met buitengewone zorg versterkt en het is hier de plaats om te doen opmerkenwelke partij zij steeds wisten te trékken van de stellingendie zij als steunpunten deden dienen. Uit dit oogpunt bewees de defensieve inrichting van Yilliers en Coeuilly hun de groot ste dienstendaar zij hun veroorloofdeverschillende ver sterkingen te doen optreden. De bewegingen der Duitschers werden geleid door den generaal Franseckyde aanval was krachtig, doch de verdediging niet minder. In den slag van Champignyzooals in alle ondernemingen om Parijs, werd de eerste aanval der Franschen niet ondersteund en raakten de krachten alzoo spoedig uitgeputterwijl aan de Duit sche zijde telkens versche troepen werden aangevoerd, wel ke haar op den duur de overwinning verzekerden. In dit opzicht is de slag van Champigny zeer leerrijk. Men kan geen blijvend voordeel behalen, wanneer men niet achtervol gend zijne krachten aan een gevecht kan doen deelnemen. Hoe dapper de troepen ook zijn mogenhunne dapper heid kan het 'gemis aan overeenstemming in de bevelen en aan voorbereiding der middelen van uitvoering niet vergoeden.En meer dan ooitzijn volledige verkennin gen onmisbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 383