382 1 en Februari van Fattygur op, en marcheerde in vier dagen naar Cawnpore. De tijdingenuit Oude ontvangenbehelsden dat de bevolking besloten waszich tot het uiterste te verde digen. Het is moeielijk, zich rekenschap te geven van hetgeen er in de hoofdstad voorvieleen dagblad van het hof heeft niet te Lucknoweven als te Dehliden slui er opgelicht, die het geheim der vernederingen van de Begam Hazrat Mahal en den koning Borjis-Kadr ver borg. Men heeft evenwel redente gelooven dat hevige godsdienstige en staatkundige twisten het inlandsche bestuur verdeelden. Van den vooruitgeschoven post van den Alambagh kreeg Outram herhaaldelijk bewijzen van de moeielijkheden, waaronder zelfs de invloedrijkste personen aan het hof bezweken. In eene mededeeling van den eersten minister van de BegamSherif Uddaulah, komt het navolgende voor: „De geweldenarijen en on beschoftheden van den darbar en de soldaten tegen „de inwoners van Lucknow zijn niet te beschrijven. Tot „den bedelstaf gebracht en verslagen, zouden allen gaarne „het Engelsche gezag terugwenschenindien zij niet „bevreesd warendat de Europeesche soldaten zonder „mededoogen alle vrouwen en kinderen zouden vermoor- „den. Daarom, alle hoop opgevendehebben zij tot elkan- „der gezegd: laat ons als mannen sterven! Vroeger „verzekerde de Compagnie aan zijjie onderdanen rust „en vredethans wordt zij alleen door zucht naar wraak „gedreven, en blijft ons niets anders over dan tot den „laatsten man te sneven". Outram had met recht op die overdreven vrees kunnen antwoordendat hijbij zijne proklamatie van 20 September, algeheele kwijtschelding verleend had aan hen, die gedwongen waren geweest, aan den opstand deel te nemen, doch nu de wapens zouden nederleggen. Vele maanden waren verhopen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 391