394 Al deze maatregelen waren echter niet voldoende om een koninkrijk tot rust te brengendat sedert maanden aan al de verschrikkingen van eene omwenteling was blootgesteld geweesten Lord Canning besloot dan ook zijne inzichten omtrent het koninkrijk Oude in eene pro clamatie kenbaar te maken. Deze proclamatie verwekte niet alleen in Indië, maar zelfs in Engeland groote be weging en had bijna den val van het toenmalige minis terie ten gevolge. Zij behelsde onder meer de mededee- ling, dat van alle grondbezitters in het koninkrijk, met uit zondering 'van zes die bij name genoemd werden, de goe deren werden verbeurd verklaard, terwijl het leven en de vrijheid werden gewaarborgd aan die opstandelingen, wel ke geen deel genomen hadden aan de moorden op En- gelschen gepleegd en zich onmiddellijk onderwierpen. Gunstiger voorwaarden konden alleen verleend worden door den Gouverneur-Generaal, die trouwens zeer geneigd was om welwillend te zijn jegens hendie zich aan de zijde der regeering schaarden. Deze strenge bepalingen konden niet anders dan on aangenaam zijn voor iemand als Outram, die steeds zoo veel sympathie voor de inlanders had gehaden hij aarzel de dan ook niet, den Gouverneur-Generaal zijne meening te doen kennenhetgeen evenwel weinig invloed op het besluit van Lord Canning uitoefende. Deze landvoogd dien men sedert met den spotnaam van clemency Can ning vereerde ondervond al zeer spoedigwelk een storm hij door het boven bedoelde besluit had opgewekt. Zoo in Engeland als in Indië werd hij als het ware voor een onverlaat uitgekretenwaartoe niet weinig bij- bragt de geheime rancunedie de minister van koloniën, Lord Ellenborough President of the Board of Control tegen hem voedde. Doch het gezond verstand der En- gelsche natie kwam spoedig weder boven en men begon

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 403