- 395 te begrijpen, dat zelden een staatsdienaar in moeielijker omstandigheden was geweest dan hijaan wiens energie men het behoud van Indië te danken had; en het ont slag dat reeds gereed lagwerd weder ingetrokken. Het groote werk van het herstel der rust en orde ging met rassche schreden vooruit. Heeds had de commis saris-generaal diegenen uit de inlandsche aristokratie in hun vroegere bezittingen hersteld, die een beroep op zijne goedertierenheid gedaan en op loyale wijze het gouver nement gesteund hadden. Doch het zoude Outram niet gegeven zijnhet werk der bevrediging ten uitvoer te bren gen, daar Montgomery dezelfde, die in den Pun- jaub Sir John Laurence zoo goed had ter zijde ge staan aangewezen werd om den generaal als commis saris-generaal te Lucknow te vervangen, terwijl aan dien wakkeren krijgsman het lidmaatschap in den raad van Indië werd opgedragen. Evenwel zou men niet lang meer van de bekwaamheden van Outram gebruik kunnen ma ken. Een veertigjarig verblijf in de koloniën had zijn gestel zoodanig ondermijnd, dat zijn terugkeer naar Europa noodzakelijk werd. Hij overleed te Pau14 maart 1863. Dit groote verlies werd door Engeland, overigens vrij spaarzaam met zijne erkentelijkheid jegens zijne Indische dienarendiep betreurdals hulde aan de schitterende verdiensten van dezen krijgsman werd zijn lijk op staats kosten in de Westminster-abdij bijgezet. Ofschoon de onderhandelingen van den nieuwen com missaris-generaal met den hoogen adel van het rijk over het algemeen met den besten uitslag bekroond werden, zoo was het er verre van af, dat de degen voor goed in de schede kon rusten en de troepen de zomerkwartieren konden betrekken. Door kleine expeditiën hier en daar moest het werk der diplomatie gesteund wordenwilde

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 404