408 getoond, bij de opening van Prof. Jamin's cursus in de natuurkunde. Men vervaardigt in dezen oogenblik te Pa rijs vele telephonen met machtiging van den uitvinder. Dit bewijst genoegdat wij ditmaal ons niet meer hebben te verlaten op meer of min fantastischeuit Amerika of elders gezondene berichtenmen kent den toestel zeer goed en het is ons dus mooglijkop onze beurthem in zijn tegenwoordige gedaante te beschrijven. De telephon van Bell is in deze laatste tijden veel vereenvoudigd gewordenhet is een instrument geworden, waaraan bijna niets kunstigs te ontdekken valt, dat aan ieder in handen kan worden gegeven gelijk een roeper of spreekbuis (speaking tube). Het is onbetwistbaar dat hij binnen kort in handen van een groot aantal per sonen zal zijn. Immers, hij zal in zeer veel nijverheids takken gebezigd kunnen worden, in de mijnen, in de militaire verkenningen, enz. Hiets is zoo eenvoudig, zoo verwonderlijk praktisch als de schoone telephon van den heer Bell. Juist dat een voudige maakt het wonderbaarlijke van het instrument uit. Men kan zich [niet weerhouden van een aangrijpende bewondering, als men ziet, met behulp van welke gerin ge kunst men twee personen in staat stelt elkander op tientallen uren gaans te verstaan. Het is inderdaad be- wonderenswaard door het denkbeeld en de verwezenlij king. Men oordeele zelf. De toestel is ternauwernood zoo dik als een van die hoorns, waarvan de tramway-conducteurs zich bedienen om de rijtuigen te waarschuwen de baan vrij te laten; het is schijnbaar een houten gewoon spreekbuisje. Ziehier, wat er in het binnenste van het buisje is: Ylak bij de monding of opening een klein cirkelvor mig plaatje van zacht geslagen ijzer, een vijfde van een millimeter dik. Als men spreekt met den mond in die

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 417