409 opening, doet men het plaatje trillen naarmate van de uitgebrachte klanken. Achter dit plaatje bevindt zich een staafje van gemag netiseerd staal, ter dikte van een pennehouder, dat in het middeu en over de geheele lengte van het hoorntje is aangebracht. Aan dit staafje heeft men, nabij het gesla gen ijzeren ronde plaatje, een klosje fijn metaaldraad ge stoken. Dus: een trillend rond schijfje; daartegenover een gemagnetiseerd staafje, voorzien van een klosje lijnen draad en dit is alles, ten eenemale alles; meer is er niet noodig om het woord op 20, 40, 80, 100 enz. kilo meters over te brengen. Ziehier nu het geheele geheim van dit inwendig mé- canisme. Men behoort zich te herinneren, dat, telkens als men een stuk ijzer beurtelings in de nabijheid van een ge magnetiseerd staafje brengt waarop een metaaldraad ge wonden is en het daarvan verwijdert, men een oogenblik- kelijken elektrischen stroom in de draden voortbrengt. Zoo is het, zonder batterij, zonder elektriseer-machine, geheel voldoende een stuk ijzer nader bij een magneet te brengen en er van te verwijderen, om in de om dezen magneet opgerolde draden een elektrischen stroom te doen ontstaan. Als in onzen toestel het plaatijzeren schijfje trilt, na dert het tot de gemagnetiseerde staaf en verwijdert er zich achtereenvolgens van, en brengt dus bij elke trilling een elektrischen stroom in de draden van het klosje voort. En hoe sneller het naderen en verwijderen geschiedt, des te sterker is de verwekte stroom, met andere woorden: hoe krachtiger de toon, des te krachtiger de stroom. Waarheen gaan die stroomen, aldus in het klosje ver wekt? Het overbrengende hoorntje of buisje is door een telegraafdraad verbonden aan het station van aankomst. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 418