30 gen resultaten Vermeerderd of verminderd, en hunne rayons uitgebreid of ingekrompen. Bij de kruising is altijd van het Engeléche veredeling- stelseldat zoo doeltreffend wordt geacht, gesproken. Laat ons dit zoo beknopt mogelijk mededeeleu. De vrouwe lijke afstammelingen van elke kruising paren steeds niet de hengsten van het verbeterende ras, zoodat de daaruit voorspruitende nakomelingen langzamerhand dat ras meer en meer nabij komen en veredeld worden. Ook bij het gebruik van meer dan één ras tot verbe tering van den paardenstapel behoort wel in acht te wor den genomen, dat men de producten van elke kruising van elkander moet afscheiden. Paring van bloedverwan ten moet streng worden tegengegaan, omdat zij niet al leen grootere sterfte onder de veulens veroorzaakt, maar ook vaak wanstaltige producten ter wereld brengt. Ten einde nu den invloed van den hengst op het veu len hij eene paring met eene en dezelfde merrie als ook bij verschillende merriën te kunnen nagaan, en den eigenaren van paarden tevens de zekerheid te ver schaffen, dat hunne inerriën altijd door denzeifden hengst gedekt worden, van welken zij goede veulens hebben ge trokken, moesten de dekhengsten zoo weinig mogelijk van station verwisselen. Eene verwisseling van standplaats doet ze ook vaak een akklimateeringsproces ondergaan, hetgeen altijd, althans dikwijls, nadeelig op hunne gezond heid werkt. Liet men de dekhengsten evenwel te lang op dezelfde plaats, dan zou men weder voor eene paring onder familieleden kunnen vreezen. En ook dit moet niet plaats hebben. Ik zou daarom denken, dat men de dekhengsten b. v. niet langer dan vier jaren op hetzelfde station nioet laten blijven, en men ze eene andere stand-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 41