411 vuldige trillingen en vangt het geluid op met al zijne hoedanigheden van hoogte, toon en zelfs klank. Deze volkomen overplanting van alle te zamen bestaande trillingen is zeer merkwaardig. Men had wel is waar de sterkte, waarmede het geluid wordt overgeplanteen weinig overdreven. De mensche- lijke stem wordt zeer trouw opgevangen; men kan zelfs, met eenige oefening, iemand herkennen aan de overge plante stem; maar het overgebrachte geluid is veel zwak ker dan men ons gezegd had. Het is ook noodig duide lijk te spreken, en op elk woord eenigermate te drukken, zoo men wil, dat de overplanting niet verward zij Het a,ls een echo door den telephon van Bell herhaal de woord verliest in kracht, maar niet in de overige hoe danigheden. Het is wel de stem, daaraan valt niet te twijfelen, maar de stem bij het uitgangspunt staat tot die overgebrachte stem als een groote photografische proef tot een op kleine schaal overgebrachte photogram. Al de evenredigheden van sterkte, hoogte, toon zijn wonder baarlijk behouden, maar alles is verkleind, verminderd. Het is, gelijk de heer Berthelot juist opmerkte, als een beeld, gezien door het kleine einde van een verrekijker. Niettemin, het is goed dit te herhalen, onderscheidt men zeer wel de buigingen van de stem, liet gezang. Men heeft voor ons gezongen en wij hebben zeer goed de wijs en de woorden opgevangen. Men heeft gezien, de verrespreker werkt zonder elek trische kolom. Het is de geluidstrilling zelve, die den elektrischen stroom verwekt. Er bestaat tegenwoordig geen enkele telegraaf, die onder den invloed van zulke zwakke stroo men werkt, zelfs niet de trans-atlantische telegraaf, die Groote stilte bevordert ook de duidelijkheid van het hooren. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 420