412 toch, om te worden opgewekt, slechts een weinig zout water noodig heeft, dat in een vingerhoed bevat is. Twee hoorntjes van Bell en een draad dat is het geheele stelsel. De stem is de beweegkracht, die de stem zelve ver voortdraagt, maar dewijl een overbrengen van kracht niet zonder verlies kan plaats hebben, is de overgebrachte stem natuurlijk zwakker dan de bewegende. Men kan nog niet met juistheid bepalen, op welken af stand het door den telephon voortgeplante geluid ophoudt hoorbaar te zijn. In Engeland hebben de proefnemingen het gebracht tot twintig uren gaans. De heer Bréguet heefr in den telegrafischen omweg of rondgang {circuit) een weer standsvermogen gelegd {interpose), gelijk staande met een draadlengte van duizend kilometers. Hij heeft de vol zinnen, door den telegraaf aangebracht, nog duidelijk ge hoord. Duizend kilometers, dus tweehonderd uren gaans Men heeft ook proeven genomen met den telephon van Parijs tot Nantes, en de voortplanting is volkomen geweest. Aangenomen dat duizend kilometers een uiterste grens zijn met den tegenwoordigen toestel, ja, al neemt men slechts de helft, zou men elkander kunnen verstaan op honderd uren afstands. Arme telegraaf van Cha.ppe, wat blijft hij daarbij verre ten achter! De menschelijke stem over te brengen op honderd uren afstands, is dat niet een bewon derenswaardige uitvinding Men heeft beproefd één zelfden toestel aan te brengen op meer dan één telegraafdraad. De proef is zeer goed gelukt voor twee of drie telephonen. Het geluid wordt aanmerkelijk verminderd, maar het is nog duidelijk, zoo dat men mag hopen, dat één enkel persoon, die in een station spreekt, zich te gelijk zal kunnen doen verstaan in meer dan een station door verschillende hoorders. Met denzelfden overbrenger zal men meer dan één te-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 421