413 legram kunnen afzenden, dus het overgebrachte woord verdubbelen, verdrievoudigen, enz. Eindelijk valt op te merken, dat de stroomen, noodig om de voortplanting tc weeg te brengen, zoo zwak zijn, dat men zich voor het gesprek op een afstand misschien zal kunnen bedienen van de gewone telegraafdraden, zon der het seinen van dépêches volgens het tegenwoordige stelsel merkbaar te storen. De telegraaflijnen zullen dus tot twee doeleinden kunnen dienen. "Wat de toepassingen betreft, zij zullen talrijk zijn. Wij gelooven niet, dat de nieuwe telephon beduidende afbreuk zal doen aan den élektrischen telegraaf. De spre kende telegraaf draagt niet sneller voort dan de tegen woordige telegraaf, en hij laat geen enkel spoor van de dépêche achter. Maar het is duidelijk, dat voor personen, die niet geoefend zijn in de telegrafische praktijk, de te lephon vrij wat gemakkelijker zal wezen. Is er iets zoo aangenaam als nu zonder galvanische kolom te kunnen praten door tusschenkomst van een eenvoudigen draad, die van het eene huis naar het andere loopt? Is er iets zoo gemakkelijk als op het land te praten, dwars door de muren heen, van de eene wijk naar de andere, gezeten bij een goed vuur? Onbetwistbaar ligt in de uitvinding van den heer Bell de kiem van een gelieele hervorming in onze gemeenschapsmiddelen. De huiselijke telegrafie moest nog geboren worden, vooral in Frankrijk; het is waarschijnlijk, dat zij zich weldra geheel naar welgeval len za! kunnen ontwikkelen. Het zal zelfs mooglijk zijn, van verre kamermuziek re genieten. De zieke, die zich niet verplaatsen kan of wien het geraas hindert, zal uit zijn bed de schoonste stukken van het repertorium kunnen hooren, en hij zal ze verzacht hooren, gelijk men van verre een licht zacht ziet schijnen, dat van nabij het icghezt te veel kwetst of vermoeit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 422