414 De toepassingen op de krijgskunst springen in het oog. Tot dus verre heeft men een omslachtigen toestel noo- dig gehad: galvanische kolommen, ontvangers, voortplan ters, enz. Nu zal men met het meeste gemak kunnen spreken op eenige kilometers afstands. Yan de veldwach- ten tot de soutiens b. v. zal het genoegzaam zijn een lichten draad te spannen om zich te doen verstaan. Van de verschansingen zal men zonder eenig bezwaar kunnen spreken tot de schildwachten en van den hoofdwal naar de forten. En de zeemacht zal ongetwijfeld ook een toe stel voor gemakkelijke gemeenschap hebben. Het is bui tengewoon moeilijk zich aan boord te doen verstaan; aan boord van een gepantserd schip of zelfs van een grooten mailstoomer is het bijna onmooglijk, de bevelen rechtstreeks mede te deelen van het eene eind naar het andere. Met den telephon zal het voldoende zijn draden, ternauwernood dik als een haar, in al de deelen van het vaartuig te spannen, en het hoorntje van den verrespreker zal de be velen trouw overbrengen. Men kan in één woord zeggen, dat in de praktijk het voortplanten van de menschelijke spraak geen grenzen meer heeft. Hebben wij niet gelijk door de uitvinding van den heer Bell te beschouwen als een der vernuftigste en schoonste ontdekkingen van onzen tijd? Men leest in de Revue politique et litéraire van 8 Dec. Laat ons doen gelijk iedereen en spreken over den te lephon Een Amerikaan, de heer Edison, heeft een nieuwe ver betering in dit wonderbaarlijk instrument aangebracht. Het werktuig van zijne uitvinding schrijft de uitgesproke- ne woorden op met de stembuigingen, den klank of het stemgeluid (timbre), de uitspraak van den persoon, die spreekt of zingt. De telephon herhaalt vervolgens, naar iemands goedvinden, de in het register opgeteekende to-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 423