418 - aanzienlijke vorderingen gemaakt sinds den dag waarop het, in plaats van plaatselijk en persoonlijk te zijn, er in geslaagd is opgenomen te worden onder de plannen van den opperbevelhebber. Uit dit oogpunt verdient het werk van den uitstekenden Belgischen militairen ingenieur,, den generaal A. Brial- mont: Defense des Etats et les camps retranchésmet de meeste aandacht onderzocht te worden. Dit onderzoek zal ons in staat stellen onze denkbeelden omtrent vele punten van dit vraagstuk te vestigen en ons rekenschap te geven van den afgelegden weg, alsmede van dien, welke nog te doorloopen blijftom aan de oplossing van dit vraagstuk de plaats te geven, die haar toekomt. De kundige officier verdeelt zijn boek in twee hoofd- deelende verdediging van de staten en de verschanste legerplaatsen. Dit program is ruim. Is het volledig? Dit zullen wij nagaanals wij de leer van den generaal zullen hebben uiteengezet. I. De verdediging van de staten. Yolgens den heer Brialmont is de versterkingskunst, historisch gesprokengedurende langen tijd slechts de kunst geweest om de volksstammen en hunne bezittingen te beveiligen tegen de aanvallen van naburige volksstam men. En zoo er laterna de politieke en militaire veranderin gen, misbruik van dit verdedigingsstelsel heeft plaats gehad, is dit misbruik meestal slechts de uitdrukking geweest van de zwakte van den staat, die er toevlucht toe nam. „Toen Rome" zegt Montesquieu Grandeur et decadence des Domains, Chap. XX„niets meer dan slechte legers hadtoen het dikwijls zelfs in het geheel geen leger meer hadmoest menomdat de grens het bin nenland niet meer beschermde, dit wel versterken entoen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 427