420 gens Brialmont, het stelsel der grensliniën., ondanks de gebreken, die het aankleven en die de oorlog had doen uitkomen, door de meeste ingenieurs beschouwd als de volledigste en de rationeelste uitdrukking van de verster kingskunst. Zoo waren er, in 1791, in Frankrijk 102 vestingen en 59 oorlogsposten. Napoleon deed 30 vestingen vervallen bij een besluit van 1 Yendemiaire van het jaar XII, maar men kan aannemendat dit besluit niet geheel ten uitvoer werd gelegd, daar Frankrijk in 1828 nog 156 versterkte punten had. In 1867 trok men eveneens 29 vestingen, sterkten en werken in en schafte men de verboden kringen rondom 39 andere plaatsen af. En na den jongsten oorlog heeft Frankrijk, ondanks een duur gekochte ervaringgeen enkele van die zoo gemakkelijk ingenomen plaatsen gesloopt. Integendeel het heeft het getal der bestaande slechts doen aangroeien. Wil dit alles zeggen, dat de vestingen nutteloos zijn. gelijk Machiavel beweert in zijn verhandeling over de eerste Decade van Titus Livius? Neen. En de generaal Brialmont drukt zich, als besluit van zijn hoofdstuk over de tegenwerpingenondubbelzinnig te dezen opzichte uit. „Niemand", zegt hij, „heeft ooit volgehouden, dat de vestingen de grenzen luchtdicht moeten sluiten, noch dat zij eiken vijandeljjken inval onmooglijk maken." Vauban geloofde het zoo weinig, dat zijn grootste be zorgdheid, tegen het eind van zijn leven, was Parijs te beveiligen tegen een bestorming, een insluiting en een aan val voec voor voet. Yoor hem, gelijk voor allen, die dit onderwerp door grond hebben is de ware rol der vestingen, den aanvaller hinderpalen in den weg te leggen en den verdediger hulp middelen en een bescherming te verschaffen, die zijn be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 429