421 wegingen gemakkelijk maken, zijn ongunstige kansen verminderenhem meer stoutheid geven en zijn vertrouwen verhoogen. Om dit doel te bereiken is het niet noodig, dat deze vestingen bezettingen hebbendie tot groote uitvallen en tot het ageeren op de vijandelijke gemeenschapslijuen in staat stellen. Deze bedrijvige rol voegt, volgens ons, slechts aan de strategische spillen, gelegen in de tweede linie. De vestingen moeten alzoo in het militaire stelsel van een land worden opgenomenmaar waar zij moeten komen onderzoekt de generaal in zijn vierde hoofdstukonzes piziens het belangrijkste van zijn hoek. Om een staat te verdedigen, zal men ten eerste versterken a. De knoopen of snijpunten der wegen en spoorbanen, die een groot strategisch gewicht hebben. b. De voornaamste overgangspunten van de stroomen en rivierenbij voorkeur die aan den mond van een zij tak, zoo als Ulm (Donau en liter), Mainz (Rijn en Main) Ooblentz (Rijn en Moezel). c. De bergpassendie door berijdbare wegen worden gesneden. d. De groote reedenwaar de vloten een veilige wijk plaats kunnen vinden om, na een groote nederlaag, weder in goeden staat te worden gebracht, of de gelegenheid af te wachten om weder zee te bouwen. e. De belangrijke dijken en wegen, die groote moe rassen of een aanzienlijke inuudatie doorsnijdenals men strategische redenen heeft om deze wegen en dijken niet te vernielen. Ten tweede zal men plaatsen met verschanste kampen scheppen (eene voor elke aanvalbare grens)bestemd om te dienen als spillen voor manoeuvres. Eindelijk zal men, ten derde, in 't hart des lands, een

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 430