422 groote vesting met verschanste legerplaatsen oprichten om te dienen als middelpuutsspil voor de verdediging en als laatste toevluchtsoord voor zijn legers. Dit is het stelsel, door den kundigen officier bepleit. En op dit punt kunnen wij met bijzondere voldoening- verklaren, dat wij geen enkelen dag hebben opgehouden met de aanneming van deze nieuwe denkbeelden te verde digen, de eenige toepasselijke met het oog op de samen stelling van de hedendaagsche strijdkrachten. Bijgevolg zouden wijzoo men in Frankrijk de denk beelden van Brialmont moest uitvoerenbuiten de langs de grenzen en op de snijpunten der wegen, spoorbanen, enz. verspreide sterktenvier groote vestingen met ver schanste legerplaatsen noodig hebben voor onze vier grenzen: Noord, Oost, Zuid-Oost en Zuiden bovendien een vesting in het middelpunt. Men ziet het, dit ontwerp is verre van overeen te stemmen met dat, hetwelk bestaat, daar men schijnt te willen volharden in het denkbeeld, van aan de grens de groote vestingen met verschanste legerplaatsen opeen te stapelen. Dit nu isgelooven wijeen bedenkelijke dwa ling. Wij zullen er de redenen van ontvouwen. De vestingen met verschanste legerplaatsen hebben slechts raooglijke waarde voor een aanvallenden marseh. En nog is deze waarde tegenwoordig vrij wat geringer, omdat de voorraaddien zij kunnen verschaffeneven goed ge plaatst is op treinen, die men naar goedvinden op de noodzaaklijke punten kan richten. De insluiting van deze vestingen kan reeds plaats hebben bij den aanvang van den veldtochtdat is voordat zij volledig zijn uitgerust. Haar verlies is een ramp en brengt een nadeelige uitwerking in het land te weeg. Haar verdediging sleept eveneens het aanwezen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 431