423 een groot getal manschappen mede, die dus ontbreken aan de sterkte van het leger te velde. Dit gebeurde te Straatsburg en te Metz, waar men een tuighuiseen gieterij en militaire scholen had. En dit zal ongelukkigerwijs weder gebeuren met ves- tingen als Belfort, Besangon, Grenoble, Toul, Verdun en Kijssel, waarvan men verschanste legerplaatsen wil maken. Deze soort van vestingen moet, gelijk de generaal Bri- a.lmont zeer juist zegt, slechts in de tweede linie voorkomen. Lyon, Dijon, Langres, Amiens (of Laon), Soissons (of Chalons) zijn de punten, aangewezen voor de tweede linie. Wat de grens betreft, men kan alleen door de sterkten die slechts bestemd zijn om den aanvaller tijdelijk tegen te houden, (sperforten) te vermenigvuldigen op de knoo- pen of snijpunten, ver van de bevolking, gunstige uitkom sten behalen, 's vijands marsch vertragen en hem dwingen, zijn inspanning te doen toenemen in verhouding tot den verderen afstand' van zijn eigen operatie-basis. Een sperfort wordt niet overgegeven door vergissing, noch door invloed. Zijn verlies sleept in niets het ver lies van een handeldrijvende en nering doende burgerbe volking mede, en oefent geen werking uit op de zedelij ke stemming van het leger, noch van de natie. En toch is het, alleen door de keuze va.n zijn ligging, toereikende om den marsch van den vijand te belemmeren; het ver oorlooft den troepen van het binnenland zich tot een mas sa te vereenigen, zich voor de verschanste legerplaatsen op te stellen en de indringende drommen terug te drijven. hlog andere redenen zijn er aan te voeren om het mis bruik van dat oude stelsel te weren. Immers, zoo zegt de heer Bnalmont in zijn vijfde hoofdstuk, de overdreven vermenigvuldiging van de vestingen, waarop reeds Yau- ban gewezen heeft, heeft tengevolge gehad: D. te dwin gen tot versnippering van de levende strijdkrachten en

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 432