430 deljjker de wijze heeft aangegeven, waarop de legerhoof den partij moeten trekken van de vestingen voor hunne krijgsverrichtingen; eindelijk, dat hij de achtereenvolgen de rollen niet heeft aangetoond, die aan het commando en aan de genie behooren in de keus van de te versterken pun ten, in den aard der aan te nemen versterkingen. Met dit voorbehoud verklaren wij luide: de achtons- waarde officier heeft, door zijn werk het licht te doen zien, een daad van moed en vaderlandsliefde volbracht. In dezen tijd van ontzenuwing heeft hij den weg getoond aan de werkzame geesten, door openlijk te breken met slender en sleur, dien dood der legers en der volken. M. Torpedo's en tegen-torpedo''s.De Deutsche Heereszei- tung van 12 Oct. jl. behelst het volgende: Toen de ver nielende werking der torpedo's in den Noord-Amerikaan- schen burgeroorlog onloochenbaar in het licht trad, be ijverde de Britsche Admiraliteit zich, beschermende mid delen tegen de torpedo's te verkrijgen, want haar reusach tige gepantserde vloot liep gevaar, geheel nutteloos te wor den. Deze inspanningen werden nog krachtiger sinds de Russisch-Turksche oorlog aan den gang is. Gelijk Gaku- ma in de N. Y. Bell. Zeitung bericht, heeft de Naval- Torpedo School te Portsmouth verbazingwekkende uitkom sten bereikt. De laatste proefnemingen hebben bewezen, dat men een door torpedo's verdedigde haven van de zee zijde met gelijke mathematische veiligheid naderen kan, als dit te land bij een vesting geschiedt door middel van loop graven. En dit wordt bewerkstelligd door een tegen-tor pedo, dien men tegen den vasten torpedo in de haven afzendt en ontploffen doet. Men heeft daarbij verscheide ne methodes aangewend. De eenvoudigste is de volgen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 439