35 En vervolgens, lietgeen moet worden in acht genomen bij a. de dekking; b. de drachtige moederpaarden c. de veulens (l. de inrichting der registers; e. de controlevan gouvernementswege uit te oefenen f. het openbaar maken van wenken en raadgevingen omtrent het veredelen van het paardenras, en tenslotte g. eene begrooting van de te winnen paarden en de uit te geven gelden. Welke denkbeelden de Regeering ook moge hebben over het thans voorgestelde middel tot veredeling van het inheemsche paardenras op Java namelijk door het stationeeren van dekhengsten zij zal mijns inziens ver standig handelen door: 1°. zich voorloopig bij ééne residentie te bepalen; 2°. daar, voor het beoogde doel, al de haar ter dienste staande middelen te concentreeren 3°. zich den tijd te gunnen, om de resultaten van het thans besproken stelsel af te wachten. 4°. zich niet door teleurstellingen spoedig te laten af schrikken, maar zelfs in het ongunstigste geval te blijven vol harden in het eens door haar aangenomen beginselomdat de ondervinding leert, dat het nieuwe paardenras, het welk men als het ware vormen wileerst na een tijds verloop van 16 a 18 jaren als gevestigd kan worden beschouwd, en men eerst dan over de resultaten van het stelsel kan oordeelen, althans met eenig gezag; 5°. vervolgens, wanneer die resultaten goed zijn en de uitkomst bewezen heeft dat het stelsel deugdelijk isdit in twee of meer residentiën toe te passen. De Regeering heeft voor de verbetering van het paar denras in den Indisehen archipel, op verschillende tijden

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 46