55 gedeeltelijk in de behoefte aan infanterie-munitie te voor zien, en leverde dat jaar 6,000,000 scherpe patronen, waarvan ook de huizen te Soerabaja waren aangemaakt. Een voorstel tot uitbreiding der werkplaatsen is uit Indië ontvangen, maar dienaangaande is nog niet beslist, in af wachting van nauwkeurige gegevens omtrent hetgeen in gewone tijden jaarlijks vereischi wordt. Die opgaven zullen voorts ten grondslag moeten liggen aan eene definitieve regeling der verhouding tusschen hetgeen uit Nederland gezonden en in Indië aangemaakt behoort te worden. Het kampement van Adiredjo (Banjoemas), waarvan in vorige verslagen gewag werd gemaakt, dacht men eerst in April of Mei 1877 te kunnen betrekken. Groote schaarschte aan werkvolk, ten gevolge deels van de in den omtrek heerschende koortsen, deels van de aanvankelijk ook te Tjilatjap opengestelde werving van vrije werklieden voor Aljeh, heeft de voltooiing van dat kampement vertraagd. De onderhandelingen omtrent den aankoop van een terrein in de eerste militaire afdee'ing op Java, geschikt voor oefeningen en proeven met getrokken vuurmonden van hoogstens 12 c. M., zijn nog niet tot eene bevredigende oplossing gekomen. De door den eigenaar gestelde eischen zijn nl. zoo hoog, dat men het wenschelijk heeft geacht, nader te onderzoeken of er mogelijkheid bestaat in de behoefte op minder kostbare wijze te voorzien. De staking- der beproeving van verschillende stelsels van veldgeschut is ten deele aan dit oponthoud te wijten, doch ten deele ook aan het incompleet van artillerie-officieren en aan gebrek aan munitie voor de vuurmonden va.n Italiaansch model, wa&rvan de voorraad in Februari jl. uit Napels werd aan gevuld. Kleecling en uitrusting. De vele buitengewone werk zaamheden, veroorzaakt door den oorlogstoestand in Atjeh, vertraagden bij het departement van oorlog te Batavia de

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 66