58 Ia de verlichting der kampementen en gebouwen werd naarmate daaraan behoefte bestond, verbetering gebracht. De vraagof tot dit doeleinde met vrucht ware partij te trekken van het petrole urn-gas, is nog niet uitgemaakt. Yoor zooveel het hospitaal te Soerabaja betreft, is echter van dergelijke verlichtingsmethode afgezien, in verband met de sedert aan de Nederlandsch-Indische gasmaatschap pij verleende concessie voor de gasverlichting in Soeraba ja. en buitenwijken. Voeding. In de voorschriften betreffende de voeding van het leger op voet van vrede werden in 1876 geene wijzigingen gebracht. Den ïsten Januari jl. tiad eAitei een nieuw tarief in werking nopens de voeding der ver pleegden in de militaire hospitalen. Aangaande de ver schaffing van vivres aan te velde zijnde officieren werd in April jl. bepaald, dat derations voor bedienden be- rekeud worden overeenkomstig de voor inlanders geldende tarieven. Voor de zuivering van het drinkwater te velde word1 omgezien naar een meer afdoend en gemakkelijker te ver voeren toestel dan de thans gebruikelijke leksteeneu. Het voornemen bestaat, proeven te nemen met een door den chef van het wapen der genie, den kolonel J. P. Eeme- ling, ontworpen portatief waterreinigingstoestelberus tende op het beginsel der bekende earbidewerking (oxy- datie van nadeelige stoffen)zoodat niet alleen eene mechanische maar ook eene chemische zuivering verkregen wordt. Een tiental dezer zoogenaamde veldfilters worden naar het aangegeven modelhier te lande aangemaakt om als proef te dienen. Algemeene gezondheidstoestand; ziekenverpleging, enz. De gezondheidstoestand der troepen was in 1876 over

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 69