64 porten betreffende de onder beheer van het civiel bestuur sedert eenige jaren opgerichte voorloopige of proefstoeterij de aanvankelijk gekoesterde gunstige verwachtingen van eene inrichting van dien aard op Soemba niet bevestig den. Men was bovendien niet zeker van te zullen slagen in het vinden van een in alle opzichten geschikt terrein, en de plaatselijke ambtenaren gaven hunne vrees te ken nen dat de oprichting tot verwikkelingen van politieleen aard aanleiding zou geven. Ook is nader gebleken dat zoowel personeele als materieele hulpmiddelen tot oprich ting en onderhoud eener stoeterij op Soemba ontbreken, zoodat allesmet uitzondering van het grasvan elders zou moeten worden aangevoerd. De bij zulk eene stoe terij te fokken paarden zouden daardoor veel te hoog in prijs worden. Het plan tot oprichting eener stoeterij op Zuid-Celebes (schiereiland Malassoro) trad, naar aanleiding van het boven staande geheel op den voorgrond. De bezwarenin het vorig verslag vermeld, die het Opperbestuur weerhielden om aan dat plan aanstonds zijne goedkeuring te hechten, zijn door nadere inlichtingen van de Indische Regeering weg geruimd; zoodat bii de begrooting voor 1878 de noodige gelden worden aangevraagd voor de oprichting dier stoeterij. De legerkommandant is inmiddels uitgenoodigd om te onderzoeken wat de voorkeur verdienteene stoeterij van Sandelwood-paarden te verbinden aan die op Zuid-Celebes dan wel de oprichtingeener afzonderlijke stoeterij in de binnenlanden van Java tot instandhouding vau het Sandel- wood-ras. Omtrent de bruikbaarheid van de uit China en Syrië ontboden en bij de bergbatterijen ingedeelde muildieren kan vooralsnog slechts een voorloopig oordeel worden uitgesproken. Bij de oefeningen in het vuur hielden zij zich zeer rustig en bij marsehen van eenigen duur en

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 75