231 theoretische handelingwaarvan de resultaten, uit het oog punt van militaire opvoeding, nimmer zullen kunnen opwegen tegen de minste practische oefening in het open veld. „Uit het voorbericht van den schrijver blijkt, dat dit spel in Duitschland niet zooveel opgang heefc gemaakt als men wel geneigd zou zijn te denken. „Wij zien dagelijks, zegt hij, pas begonnen partijen afbreken". En verder; „Als ik vroeg waarom men het krijgsspel niet meer beoefen de, kreeg ik meestal ten antwoord: „Wij hebben nie mand die het behoorlijk kan leiden."" „Hoe dit nu ook zij, in Frankrijk heeft dit spel geen wortel geschoten. Wellicht heeft de vereenvoudigde me thode meer succes. Zonder dat wij hiervoor proselyten willen makenkunnen wij toch de lezing der brochure aan bevelen, omdat de daarin voorkomende eindcritiek een voor beeld mag heeten van het genre'' Moet de bajonet steeds op het geweer zijnEvenals bij het Nederlandsch-Indisehe leger, is ook bij het Russische de bajonet steeds opgezet. De Generaal Totleben bestreed dezen regel in Augustus 1876 in een Russisch militair tijdschrift, en meende dat men, het voorbeeld van Frank rijk, Pruisen en Oostenrijk volgende, met de invoering der aekterlaadgeweren ook het schot zonder bajonet als regel behoorde aan te nemen. Men moet, zegt hijde grootste aandacht aan het schijfschieten wijden, de troe pen daarin zooveel doenlijk oefenen door ze zonder ba jonet te doen schieten, en deze slechts op den loop plaatsen op het oogenblik, dat de omstandigheden dit bepaaldelijk eischen. De Russen hebben tot dusverre, o. a. in den Krimoorlog, te weinig gedacht aan het

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 240