375 Met den slag van Champigny eindigt de 13e aflevering. Het nut van c.kinine ter voorkoming van ziekten in malariastreken. - Het kan den leden van het Indische legerdie geplaatst zijn op plaatsen waar, door moerassige omgeving of andere oorzaken, malariaziekten te vreezen zijn (Atjeh, Tjilatjap, Samarang enz.), van nut zijn, te weten, wat in het bestbekende werk over de militaire gezondheidsleer omtrent het gebruik van chinine ter voorkoming van die ziekten vermeld wordt. Wij doen dit dus hier volgen. Omtrent de waarde der chinine ter voorkoming van ziekten in malaria-streken loopen de meeningen der waar nemers uiteenmaarondanks de ongunstige ervaring van Pransche artsenschijnen toch de door de Engelsehen en Amerikanen verkregen resultaten geen twjjfel omtrent het prophylactisch nut van dit geneesmiddel over te laten. Vooral Van Buren heeft in een rapport aan de gezondheids commissie der Vereenigde Staten eene groote reeks feiten aangevoerd ten bewijzedat eene regelmatige dagelijksche gift van 0.15 tot 0.3 gram (2j tot 5 grein) in koortsachtige streken meestal tegen deze ziekte beschermt. Hammond bericht, dat gedurende den Amerikaanschen oorlog (1861 65) met goed gevolg chinine en cinchonine is gebezigd als voorbehoedmiddel tegen koorts in moerasstreken. De instructie voor de geneesheeren der Engelsche oorlogsma. rine behelst het voorschriftdat aan de personendie in tropische landen aan wal gezonden worden om proviand Handbuch der Militar-Gesundheitspflege von Dr. "Wilhelm Roth und Dr. Ludolt Lex. Dritter Band, Berlin 1877. Verlag von August Hirschwald.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 384