- 417 reglement (resolutie van den Minister van Koloniën van 10 November 1876, C, no 15) bepaald, dat het examen, strekkende om tot apotheker 3e kl. voor Oost-of NVest- Indië te worden benoemdschriftelijk en practisch wordt afgenomen door eene commissie, bestaande uit den „des kundige", met het toezicht belast, en uit de door den Minister van Koloniën daartoe uit te noodigen hoogleeraren in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's Rijks hoogeschool te Utrecht (art. 13). De toelatings- en overgaugs-examens worden echter nog uitsluitend afgenomendoor den „deskundige" (art. 5 en 6). Men zich hieruit, dat de in het laatst van 1876 ge troffen regeling niet zoo erg is als de vroegere. Of zij daarom de goede is? Voorzeker neen; want het eenige passend onderzoek naar de bekwaamheden der kweeke- lingen, die den cursus doorloopen hebben, is het staats examen; dit alleen stelt hen op dezelfde lijn met hunne collega 's in het moederland. 15 Mei, 1878. K. Nog eens Brialmont's Verschanste legerplaatsen en ver dediging van de staten. Een Fransch schrijver geeft van dit werk de volgende aankondiging en beoordeeling. Het vraagstuk der versterkingen is een der gewichtigste voor de officieren, die zich wijden aan de studie van die zoo ingewikkelde wetenschap, krijgswetenschap genoemd. Immers, het beantwoordt aan het denkbeeld van nuttig en doelmatig inrichten van zeker gedeelte van liet terrein, dat is te zeggen van het schaakbordwaarop de legers geroepen zijn te manoeuvreeren en te vechten. In dien zin heeft de kennis van dit gedeelte der krijgswetenschap

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 426