431 de: Een torpedo met een lading van 500 oude ponden saamgeperst schietkatoen, die zoo zwaar is, dat hij in het water zinkt, wordt aan een boei opgehangen, en deze laat men of door den wind, of door den stroom van den vloed in de vijandelijke haven drijven. Zoodra zij het gewensch- te punt bereikt heeft, maakt een door elektriciteit be stuurde toestel den torpedo los. Deze zinkt en brengt door zijn ontploffing al de daar liggende torpedo's bin nen een straal van honderd twintig meters eveneens tot ontploffing. Deze aanval wordt zoo dikwijls als noodig is herhaald, en na korten tijd is de haven natuurlijk klaar Een door elektriciteit bestuurde stoombarkas dient tot hetzelfde oogmerkzij heeft geen bemanning, maar is ge heel automatischdus eenigszins gelijk aan den Lay- torpedo. Aan den boeg heeft zij een soort van buffer om tegen torpedo's of hunne gelei-boeien te stooten en ze te doen ontploffen, eti aan den spiegel draagt zij een te gen-torpedo, als boven beschreven, die naar welgevallen van den bestuurder zinken en ontbranden kan. Om eenige kabel-versperringen op te ruimen, heeft men kleine torpedo's met twee en een half oud pond schietka toen. Deze doen kettingen springen, welker schalmen een dikte van een en drie kwart ouden duim hebben, terwijl honderd oude ponden buskruit zich daartegen machteloos hebben getoond. Al deze toestellen en metho des zijn uitvindingen van den kapitein Arthur der Brit- sche zeemacht. Om de groote pantserschepen tegen beweegbare torpe do's te beschermen, had men aanvanklijk het denkbeeld, hun zeker getal kleine stoomschepen en Icanonneerbooten toe te voegen, of ze door eiastieke netten tegen de na dering te beveiligen. Men is daarvan nu teruggekomen, daar de eerste maat regel zeer veel last geeft en het schip in 't gevecht meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 440