- 432 zou hinderen dan beschermen, en de tweede de snelheid der vaart aanmerklijk zou vertragen. Daarom heeft men bij de Britsche zeemacht Holmes' distress signal of noodsein ingevoerd. Over dag is het gevaar van beweegbare torpedo's in het algemeen zeer ge ring, en het komt er slechts op aan, des nachts den om trek van het schip zoo te verlichten, dat geen boot onge merkt kan naderen, en dat evenwel het schip zelf zooveel mooglijk in 't duister blijft. Holmes' noodsein is een chemische verbinding, die ontbrandt zoodra zij met het water in aanraking komt. Deze massa wordt tot een bal gevormd en is hard genoeg om uit een mortier te wor den geworpen tot op een afstand van 500 a 2500 meters, zonder in stukken te splijten. Zoodra deze kogel uit het water opduikt, brandt hij drijvende met een helder wit licht 30 tot 40 minuten lang, en wind noch weder kun nen zijn vlammen uitdooven. Daar het tot aanwending van de Whitehead-torpedo's uoodig is tot op minstens duizend meters afstands te naderen, en de spartorpedo's eerst bij onmiddellijke nabijheid der boot gevaarlijk wor den, vormt zulk een kring van brandende kogels of nood seinen een uitgestrekt lichtveld, dat door het geschut van het schip met goed gevolg bestreken wordt en elke on bemerkte nadering van den vijand onmooglijk maakt. Het schijnt zeker, dat het register der torpedo's en te gen-torpedo's met de nu reeds bekende uitvindingen nog niet afgesloten is, maar het wordt steeds duidelijker, dat dit nieuwe wapen slechts daar werkelijk gevaarlijk wordt, waar een moedige, het gevaar verachtende hand ze leidt en waai de tegenstander slaapt of uit angst zijn hoofd kwijt raakt. De onmisbaarheid van het Indische leger.De Heer E. de "Waal heeft in zijne nieuwe reeks aanteekeningen (Onze

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 441