100 gegispt j men vroeg' zich af, welke aanspraken deze griffin(rekruut) kon doen gelden op een dergelijk gewichtig kommando. Het bleek echter spoedig dat de militaire diplomaat voor generaal in de wieg was gelegd, daar hij, door zijn ongeëvenaarde geestkracht en militaire talenten, het door de regeering in het moeder land in hem gestelde vertrouwen volkomen rechtvaardigde. Tegelijkertijd dat Rose het station Mhow bereikte, (half December)kwam aldaar een belangrijk lid der Oost-Indiselie regeering aanmet name Sir Robert Ha milton. Deze was geruimen tijd agent van de regee ring in Middel-Indië geweest en had grooten invloed op de inlandsche vorsten verkregen. Op zijn raad werd onmiddellijk het gezag van den inlandschen vorst in het algemeen hersteld. Strenge vonnissen tegen de onwil- ligen en afvalligen onder de bevolking en de krijgslie den bevestigden het gezag van Holkarwaardoor de ex peditie haar operation kon beginnen met een beproefd en dankbaar bondgenoot achter zich. De kleine macht, die onder den wijdschen naam van het leger van Mid del-Indië zich in de eerste dagen van 1858 in beweging- stelde om de Europeanen in het fort Saugor te ontzetten ondervond dan ook aanvankelijk geen tegenstand. Men trok door de bezittingen van de Begam van Blio- pal, een dier uitstekende vrouwen, die men van tijd tot tijd in de sombere jaarboeken van Indië ziet schitteren, en die niet minder dan hare gekroonde broeders van In- dore en Gwalior begreep welke machtige hulpbronnen de Europeesche beschaving opleverdeom welke redenen zij dan ook gedurende den krijg onbezweken getrouw bleef aan de met hare Engelsche naburen gesloten tractaten. De goed bebouwde velden van het kleine koninkrijk gaven blijk van de welvaart der bevolking; Bhopal, de hoofd stad, bezat rechte en zindelijke straten, welke 's nachts

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 106