101 goed verlicht waren; op een nabijzijnd meertje lag een stoom schip; terwijl, als het ware om de herinneringen aan Eu ropa te voltooiende erfprinses getrouwd was met een Engolsch officier, op de wijze zooals koningin Victoria mot Prins Albert Victoria and Albert fashiongelijk de bruine weduwe met trots opmerkte. Na Bhopal ver laten te hebben, werden de militaire operatiën aangevan gen met het beleg van Rhatgarh, een inlandsche sterkte, een waar arendsnest op een rots, dat na zwakken tegen stand binnen weinige dagen 's nachts door het garnizoen werd verlaten. De met het aanbreken van den dag ach terna gezonden kavallerie sabelde de achterhoede dier be zetting neder. De inneming van Rhatgarh opende den weg naar Saugor, terwijl de gemeenschap met'Indore open bleef. Deti 3011 Februari kwam men voor de versterking waar gedurende de tijden van beproeving zoo vele Engel- sche familiën een schuilplaats hadden gevonden. Onder de verdedigers behoorde ook het 31° regiment van het Ben- gaalsche legerhet eenige dat zonder dwang getrouw aan zijn vaandel gebleven was. Men had nu het eerste doel van den veldtocht bereikt thans kwam het er op aan, op de plaats zelve den bloedigen moord van Jansi te straffen, die zoovele Engelsche huisge zinnen in rouw had gedompeld. Alvorens echter verder voort te rukkenmoest menom de gemeenschap met Bombay open te houden, zich van Gfuraköta meester maken, een fort, dat vijf en twintig mijlen ten oosten van Saugor gelegen was en dooi' de Sepoys van het 51e en 52° regiment van het Bcn- gaalsche leger verdedigd werd. Dit fort, op een voor gebergte tusschen twee rivieren gelegen, bezat krachtige natuurlijke verdedigingsmiddelen, hetgeen in 1818 geble ken was toen, na een beleg van drie weken, een En- gelsch-Indische krijgsmacht van 11.000 man er zich niet van had kunnen meester maken dan door aan de verde-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 107