4 - leger voor een deel op rekening van liet destijds bestaande gemis aan een geschikt korps worden toegeschreven gemis aan de op dit vak betrekking hebbende lectuur en gevolgelijk mindere bekendheid met de onderscheidene voordeelen van dat hulpmiddel in den oorlog was oorzaak van de weinige belangstelling in zijne invoering. Sedert zagen verscheidene belangrijke werken over de militaire telegraphie het licht; de meesten echter behandelen het onderwerp uit een technisch oogpunt beschouwden zijn dus, naar we meenen te mogen onderstellenbij het gros van het Indische officierskorps, dat van het nut van den veldtelegraaf nog geen ondervinding opdeedweinig- bekend. Het is om deze redendat weuit de ons ten dienste staande hulpmiddelen puttende, getracht hebben om, door mededeeling van een en ander over de ontwik kelingsgeschiedenis der militaire telegraphie, er toe bij te dragen ouder onze kameraden voor dit onderwerp eenige belangstelling op te wekkenen tevens den nieuwen tak van dienst van onze technische troepen bij het leger in te leiden. Met dit doel voor oogen laten we beschrij ving en bijzonderhedende techniek der militaire telegra phie betreffende, onaangeroerd, en bepalen we ons tot het geven van een overzicht van de toepassingdiedoor eeuwen heen, in den oorlog van de telegraphie gemaakt werd, totdat ze zich als een, vooral voor de 19e eeuw- sche wijze van oorlogvoerenonmisbaar hulpmiddel bij de legers van alle beschaafde natiën, eene voorname plaats nevens de hulpwapens wist te veroveren. Ofschoon het woord „telegraphie" eerst van het einde der vorige eeuw dateert vinden we van de toepassing Yan 1793. De benaming van „telegraaf" (verschrijver) werd het eerst gegeven aan een door den Franschen Ingenieur Chappt in dien tijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 10