Ill kunst, slechts een huiveringwekkend tooneel van moord en plundering aan. Tegen den middag werd aan de En- gelsche troepen een korte rust gegundwelke weer door een lievig gevecht werd gevolgd. Een vijftigtal lijfwach ten van de Rani hadden zich in de stallen teruggetrok ken en stierven aldaar met de wapens in de hand den heldendood. Intusschen duurde het gevecht in de huizen en straten voort. Evenals de Radsjpoeten van vroegere tijden, wierpen de inwoners hunne vrouwen, kinderen en schatten in do puttenschoten zij hun laatsten patroon af en stortten zich daarop eveneens in den afgrond. Bui ten de stad hadden ook vreeselijke voorvallen plaats. Eenige honderde vluchtelingen waren op een heuvel dooi de kavallerie omsingeld en werden door het schrootvuur van een inlandsche batterij van het Bombaysche leger tot den laatsten man afgemaakt. Het gevecht, dat bij het invallen van den nacht ge staakt waswerd den volgenden dag hervat. Achtereen volgens vielen de geschutgieterij, en het olifantenpark van de Rani in handen der Engelschen. Deze vorstin had zich met een vijfhonderdtal harer volgelingen in de citadel geworpen. Men dacht een oogenblik dat zij, om aan hare vijanden te ontsnappen, evenals de In dische weduwen van oudszich op een brandstapel het leven benomen haddoch de moedige Rani wilde niet zonder wraak genomen te hebben door een onvruchtbaren zelfmoord haar leven eindigen, en toen zij zag dat ver. dere tegenstand nutteloos wasontruimde zij do verster king. Een officier, die op 6 April zich in de nabijheid der citadel waagde, vond alle poorten geopend en het garnizoen vertrokken. De Engelsche kavallerie, die de Rani achterna gezonden werdkon slechts eenige slecht bereden ruiters van haar geleide nedersabelen. Den volgenden dag had er nog een bloedig treffen plaats met

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 117