van het door dat woord uitgedrukte denkbeeld reeds gewag gemaakt in de beschrijvingen van de oudste historische tijden. Het is in de oorlogen der oude GriekenMace- douiërsPerzen en Romeinenen ook bij de Chineezen dat we het eerst de vóór die tijden in gebruik zijnde renboden en postduiven zien vervangen door optische seinen, voor het overbrengen van berichten over groote afstanden in den kortstniogelijken tijd. Het was de aandacht dier volken niet ontgaandat het licht zich met verbazen de snelheid in de ruimte voortplantvan daar, dat de eerste seintoestelien voornamelijk uit groote vuien beston den. waarmede, naar men wil, in de 12' eeuw vóói Christus het bericht van den val van Troye nog in dezelfde nacht van Ivlein-Azië naar Argas in Griekenland werd overgebracht. Koning Perseus en Hannibal schijnen zelfs eene behoorlijk georganiseerde telegraafdienst bij hunne legers te hebben ingevoerd. Tot nadere ontwikkeling kon de telegraphie echter toen niet komen. Na de roemrijke oorlogen der Romeinen geraakte deze kunst in onbruik, en in de middeleeuwen, bij het ontstaan der geworven legers iu Europa, zien we ze in 't geheel niet meer toegepast. He oorzaak van dit verschijnsel moet gezocht worden in het gebrekkige der inrichtingen, de bezwaren, waarmede het gebruik van seinen verhouden was, maar vooral in den lagen graad van wetenschappelijke ontwikkeling der militaire autori teiten van dat tijdperk. Eerst na de uitvinding van den verrekijker (1590) wor den de seinmiddelen der ouden op nieuw de aandacht waardig gekeurd. Voor praktische uitvindingen waren die tijden echter weinig gunstig; van daar, dat er nog uitgevonden optisch seintoesteldat voor de eerste in Frankrijk op gerichte telegraaflijnen werd toegepast.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 11