114 ravijnen doorsneden en door de zomerzon verschroeid, bood geen enkel spoor van plantengroei aan. In het bivak konden het vee en de paarden slechts zelden een klein rantsoen boomtakkeu en dorre bladeren verkrijgen; de bijna droge putten leverden op zijn best wat onzui ver drinkwater. De hitte over dag was zoo vreeselijk, dat men zooveel mogelijk trachtte de Europeanen aan de stra len der zon te onttrekken en meestal 's nachts op marsch ging. De beproevingen, welke de soldaten van Rose te verduren hadden, doen niet onder voor die, op hetzelfde tijdstip door hunne wapenbroeders van het leger van Campbell in Rohilkhand ondervonden. Te midden van al deze bezwaren zette het Engelsche leger zijn tocht naar Calpi voort, doch het gebrek aan drinkwater belette Rose zijne strijdkrachten op één punt te vereenigen en haar die snelheid van beweging te geven, welke anders regel was. De verbondenen wilden hunne tegenstanders een gedeelte van den weg besparen en hadden stelling geno men onder het geschut van fort Kounch, veertig mijlen vóór Calpi en ten zuidwesten daarvan gelegen. Te mid den der inlandsche kavallerie kon men de Rani opmerken, aan het hoofd van een korps Amazonen. Sir Hugh Ro se, van deze beweging onderricht, vereenigde op 5 Mei zijne brigades op tien mijl afstands van het fort Kounch. Den vorigen avond had het 73° koninklijke regiment (Schotten) het hoofdkwartier bereikt; hoewel zwak in aan tal, vulde het eenigermate de leegte aan, door het achter laten eener bezetting te Jansi ontstaan. De dag van 6 Mei was reeds ver gevorderd, toen Rose met de eerste brigade en het contingent van Haïderabad de stellingen des vijands in front aantastte, terwijl de 2e brigade den vijand in de linker flank bestookte. Deze, niet op een dubbele manoeuvre bedacht en vreezende de gemeenschap met Calpi verbroken te zien, wachtte den uitslag niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 120