118 zadelen stormt, met generaal Stuart aan het hoofd, op de Sepoys. De uitwerking van deze charge is be slissend de Sepoys waren tegen dezen plotselingen aan val niet bestand en trokken terugeen talrijke bagage en geschut in handen der hen vervolgende Eugelsche ruiterij achterlatendeterwijl de Ranidie te midden harer ama zonen den veldslag bijwoonde, hare tenten verloor en den nacht onder den blooten hemel moest doorbrengen. Ge durende het gevecht had kolonel Maxwell het fort en de de stad voortdurend met zijn geschutvuur geteisterd. De verbondenendoor den uitslag van den strijd ont moedigd en door projectielen overstelpt, verlieten des nachts hunne stellingen, zoodat de Engelschen den vol genden dag zonder slag of stoot de stad binnentrokken, waar alles in gereedheid werd gevonden om een langdu rig beleg te kunnen doorstaan. Bovendien vond men er officiëele papieren, onder anderen eenwaarbij Nana Sahi'b tot souverein van al de landen ten zuiden van de Jamoena werd uitgeroepen. Den 24en Mei werd de verjaardag van Koningin Victoria herdacht, te midden van de op den vijand veroverde tropheën nooit werd schooner geschenk aan eene vorstin aangeboden. Doch ook door hoeveel leeds werd niet de vreugde van dien dag getemperdDe twee brigades van Sir Hugh Rose waren in een staat van volkomen ontbinding. De staf bestond nog slechts in naam Rose werd door koortsen ondermijnd; de chef van den staf lag ijlende op zijne sponde; de veld prediker was krankzinnig geworden. De officieren waren bijna allen gewond of door vermoeienis uitgeputen had den groote behoefte, hunne krachten eens in het Euro- peesch klimaat te doen herstellen. Een vliegende kolonne onder kolonel Robertson was den vluchtelingen achterna gezonden en men had re den om te veronderstellendat de werkzaamheden van

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 124