126 onteigening en verdelging gevoerd werd en dat hun niet alle kans op behoud was ontnomen. Deze eischen van het oogen- blik werden door de Engelsche bewindhebbers niet over hel hoofd gezien. Wij hebben reeds gelegenheid gehad om den vreedzamen geest te doen uitkomen, die in Enge land ten opzichte der Indische kwestie was ontstaan. De geheime bevelen, welke van den raad van Direk- teuren uitgingen, ademden gematigdheid en waren in vol komen overeenstemming met de welwillende bedoelingen van Lord Canning, terwijl daartegen van de zijde der hooge staatsambtenaren in Indië geen ernstige bezwaren werden gemaakt. Zelfs in het leger voelde men weinig roeping om een oorlog voort te zetten, waar voor den overwonnene geen genade en voor den overwinnaar geen roem was te vinden. De Engelsche autoriteiten gaven in dezen blijk van gezonden staatkundigen zin door te be grijpen dat, ofschoon voor de Aziatische volkeren goeder tierenheid zeer nabij komt aan zwakheid, er evenwel moeielijke toestanden zijn, waar het voortgaan met een verdelgingsoorlog, die de tegenstanders tot wanhoop ver voert, tegelijkertijd een domheid en een misdaad is. In den nieuwen commissaris-generaal van het konink rijk had de toenaderingspolitiek een goeden kampioen gevonden. Gewend om met de inboorlingen om te gaan, maakte Sir R. Montgomery van den regentijd, waarin niets op militair gebied kon gedaan worden, gebruik om de gemoederen tot bedaren te brengen. Verscheidene door hunne geboorte en fortuin invloedrijke grondbezitters kwa men te Lucknow hunne onderwerping aanbieden, terwijl anderen in geheime brieven duidelijk te verstaan gaven, dat alléén de vrees voor de wraakoefeningen hunner na buren hen weerhield om in onderwerping te komen. Onder de hoofden van den opstand begon tweespalt te ontstaan en een hunner verloor daardoor het leven:

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 132