127 in eene ontmoeting met de partij gangers van den radja van Powayne werd de Moelvi door een geweerkogel ge dood. Te midden van de diplomatieke onderhandelingen en van de kleine meestal met goeden uitslag bekroonde militaire tochten naderde het einde van den regenmoeson, en was het oogenblik gekomen om den veldtocht weder te openen. Yóór dat evenwel Sir Colin Campbell zich aan het hoofd zijner troepen stelde, had een merkwaardig feit plaats gegrepen: wij bedoelen de opheffing der Oost-In dische compagnie en de overneming van het bestuur over Indië door koningin Victoria-. Wij zullen een oogenblik stilstaan bij den indruk, daardoor op de Indische volke ren te weeg gebracht. In de proclamatiewaarbij de koningin aan hare nieuwe onderdanen mededeelde dat zij het gezag over In dië tot heden door de compagnie gevoerdhad aanvaard, werd o. a. den volke kenbaar gemaakt, dat geen geest van annexatie bij het bestuur zoude voorzittendat aan alle godsdiensten gelijke rechten werden toegekend, dat de gesloten tractaten en de rechten der inlandsche vor sten zouden geëerbiedigd wordenen dat het eigendoms recht waaraan het volk zoo gehecht wasongeschonden zou blijven bestaan. Bovendien werden nog mildere voor waarden tot het verkrijgen van algeheele kwijtschelding van straf gesteld dan Lord Canning reeds beloofd had aan hen, die vóór het einde van het loopende jaar de wa pens zouden hebben nedergelegd. Den le" November 1858 werd de proclamatie van ko ningen Victoria, in twintig talen overgezet, afgekondigd en tegelijker tijd in alle hoofdplaatsen en gewesten van het groote Indische rijk verspreid, waarmede de nieuwe regeling een voldongen feit was geworden. De Anglo-Indische bevolking was zeer met deze verande ring ingenomen, en ook op de inboorlingen had het, hoewel

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 133