128 - niet bij allen in gelijke mate, gunstig gewerkt. Het feit dat na een oorlogwaar het Europeesclie element in honderd veldslagen zijn meerderheid had bewezen, eene nieuwe vorstin aan hare onderdanen de plechtige verzekering gaf dat zij de rechten en godsdiensten harer overzeesche onderdanen zoude beschermen, was ongehoord in hunne geschiedenis en kon niet anders dan heilzame gevolgen hebben. In den avond van den le" November verliet Campbell Allahabadalwaar hij den Gouverneur-Generaal bij de plechtige afkondiging- der proclamatie had ter zijde gestaanom het bevel over de troepen op zich te nemenaan wie de verdere onder werping van het koninkrijk Oude was toevertrouwd. Het hoofdkorps verliet Baylah den 8en November, een aan zienlijk belegeringspark met zich voerende, ten einde zonder veel verlies zich van de kleine forten meester te kunnen maken, die men overal op zijn weg zou vinden. Andere kolonnes onder de brigadiers Troup, "Wolpale enllope Grant, zouden in overeenstemming met Campbell samenwerken om de opstandelingen als het ware in een ijzeren kring in te sluiten. Daar de groote oorlog geëindigd wasis het onnoodig, hier nauwkeurig melding te maken van de tallooze marschen en contra-marscheudie de Engelsche troepen moesten maken om een onzichtbaren vijand te vervolgen. De meest beroemde sterkten werden in weinig uren door het zwaar geschut vernield, doch het garnizoen wist in den regel te ontkomen. Somtijds ook kwam uit de eene poort de vorst zijne onderwerping aanbieden, terwijl zijn volk de andere poort uitging om zich onder de banier van een ander hoofd te scharen. De inlanders wendden alles aan om door bedriegelijke onderhandelingen tijd te winnen; zoo schreef de zoon van Beni Madho, een dei- krachtigste tegenstanders van de Europeesclie overheer- sehing, aan het hoofdkwartier, dat hij den tegenstand van

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 134