182 men toch eene rechtmatige hulde niet onthouden aan deze merkwaardige persoonlijkheid van den Indischen opstand. Te Cawnpore, bij de Betwa, te Kounch, Gwalior, Galpi overal gaf Tantia Topi blijk van zeldzame staatkundige talentenen indien men hem al moge verwijten dat hij zich op het slagveld steeds buiten schot hieldzoo is zijn stervensuur daar, om te bewijzen dat de dood voor hem geen verschrikking had. In Januari 1859 was de opstand geheel beteugeld en bestond in het uitgebreide Indische rijk geene macht meer groot genoeg om de Engelsehen reden tot ongerustheid te geven. Men zal moeten erkennen dat het Engelsch- Indische rijk had getoond wat zijne krachten en hulpbron nen vermochten. Dehli was gevallen, Havelock en Outram hadden de belegerden van Lucknow ondersteund, voor dat een der uit Engeland gezonden officieren en soldaten den Indischen grond had betreden. Sir Colin Campbell speelde echter geen minder beslissende rol in de gebeur tenissen, die later volgden en rechtvaardigde volkomen zijne verheffing tot het pairschap onder den titel van Lord CJlydowaarmede het dankbare'gouvernement zijne diensten beloonde. Bij zijne aankomst to Calcutta in 1857 hing de einduitslag geheel af van de krijgskundige bekwaamheden van den opperbevelhebbereen fouteen geringe tegenspoed konden weder het lot, van Indië in do waagschaal stellen. Hij beging geen enkele fout ot onvoorzichtigheiden ofschoon men hem in het begin al eenige langzaamheid moge verwijtenzoo dient daar bij rekening gehouden te worden met de moeielijkhedcn aan krijgskundige operation in dat klimaat en met die afstanden verbondenen vooral niet vergeten te worden dat de Engelsche bevelhebber noch zijn tijd, noch de plaats zijner operation kon kiezen. Men moest tot eiken prijs de bedreigde residentie Luck-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 138