133 now ondersteunenwaar een vertraging van weinige dagen een nieuwen moord van Cawnpore in liet leven kon roepen. Zijne eerste pogingen werden met de overwin ning bekroond en hij redde uit de puinhoopen der re sidentie die vrouwen en kinderenwier lot Europa met pijnlijken angst verbeidde. Het bezetten van den Doab de tweede expeditie naar Lueknow, de inneming van Bareilly, de laatste veldtocht in Oude, bij welke feiten hij in persoon het bevel voerdewerden zonder een ernstige nederlaag tot een goed einde gebracht. Campbell waardeerde bij al die operatiën misschien niet genoeg de kracht zijner strijdmiddelen en de zwakheid van den vijand. Hier staat echter tegenover, dat hij niet ge komen was om, als hoofd eener bende partijgangers, steeds zijn leven en de zaak, waarvan hij streed, op een worp te zetten. Een veel grootere rol was hem toebedeeld. Als opperbevelhebber moest lij de bewegingen van een groote geregelde legermacht leiden en vóór alles niets aan het geluk overlatenwat kwam er ook eigenlijk de duur van den oorlog op aan, indien het eindresultaat slechts verzekerd was? He voorzichtigheid, die zijne strategische plannen kenmerktekwam niet minder uit op het slagveld. Yóór alles had hij eene vaderlijke bezorgdheid voor zijne soldaten en hj was vrijgevig met zijn geschutvuur, om zijne bataillons te sparen. De tweede expeditie tegen Lueknow (Maart 1858), waar hij door het juiste gebruik zijner machtige artille rie in acht dagen tjds met gering verlies eene stad van een half millioen inwoners onderwierpwaar een wanhopige vijand al zijne hulpbronnen had bijeengebracht mag als een voorbeeld van een straatoorlog beschouwd worden. Indien de verdienste van een legerhoofd be oordeeld moet worden naar de kracht der slagen welke hj aan den vijand heeft toegebracht, dan voorzeker

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 139