7 men ernstig over eene zoodanige aanwending van deze natuurkracht, waarin men toen eene onuitputtelijke bron van electriciteit had leeren kennendenken. En toen ver volgens in 1820 de invloed van den galvanischen stroom op den magneetnaald, en kort daarna (1825) de werking van den stroom op week ijzer ontdekt werdopende zich voor de telegraphie een nieuw en schitterend tijdperk en, spoediger dan eenige andere tak der toegepaste na tuurkunde alle studiën van ontwikkeling doorloopende bereikte die kunst binnen den termijn van eene halve eeuw het hooge standpuntwaarop we ze tegenwoordig bewonderenen dat wel bijna als het toppunt van vol maaktheid op dit gebied kan worden beschouwd. We zijn nu genaderd tot een puut van scheiding; de telegraphie verdeelt zich van dezen tijd af in twee van nature zeer onderscheidene takken: de optische telegraphie en de electrischeook wel electromagnetische telegraphie genoemd. De eerste had het toppunt harer ontwikkeling bereiktde tweede moest den weg tot volmaking nog van meet af aan doorloopen. Alvorens dezen op zijn weg te volgen, veroorloven we ons eene korte uitwijdingom de verdere lotgevallen der optische telegraphie na te gaan. Welke uitbreiding de electrische telegraaf ook in korten tijd verkreeg, ze was niet in staat de optische telegra phie geheel en al te verdringendievooral voor militaire doeleinden, in vele gevallen wel onmisbaar zal blijven. Zoo bijv. in die gevallen, waar de electrische telegraaf- leiding niet. tegen vernieling door den vijand beschermd kan wordenals tusschen vestingen en forten in een vijande lijk land of gedurende eene belegering; ook voor de gemeenschap tusschen leger en vlooten bij de veilig heidsdienst en op het slagveld. Nog steeds maakt dan ook de optische telegraphie een

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 13