139 Elke batterij rijdende of veld-artillerie bezit steeds de noodige paarden om de eerste linie voertuigen te kunnen bespannen; sommige batterijen, welke geroepen kunnen worden om plotseling te velde te trekken, hebben hunne tweede linie met ossen bespannon. In andere gevallen is deze tweede linie, geheel gereed 0111 in dienst gesteld te worden, opgelegd in het naastbijzijnd artilleriemagazijn. Dientengevolge is, alleen met hare caissons der eerste linie, eene Armstrongbatterij bewapend met 124 schoten per stuk; eene batterij getrokken voorladers kan over 148 schoten beschikken, Wanneer de tweede linie voertuigen met de batterijen uitrukt, heeft de Armstrongbatterij 214, en de overigen 25G schoten per stuk. Hierbij moet wor den opgemerkt, dat de tweede linie voertuigen altijd gereed staat om onmiddellijk gezonden te worden naar eene bat terij die te velde moet trekken. Eene zware veldbatterij is voorzien van 122 schoten voor eiken 40-ponder; zij lieeft bovendien 108 bommen en 4 brandgranaten voor elke zwa re, en 118 bommen met 4 brandgranaten voor elke lichte mortier. Elke bergbatterij van de koninklijke artillerie heeft 90 schoten per vuurmond; de inlandsclie bergbatte- rijen hebben er 120. In de verschillende arsenalen en magazijnen is voorts eene reserve aanwezig van ongeveer 1000 schoten voor elk stuk. Volgens de controles van het Indisch leger telde men bij het begin dezes jaars 374 genie-officieren. Deze offi cieren zijn voor het grootste gedeelte te werk gesteld bij het Departement der Openbare werken; sommigen zijn ingedeeld bij den topographischen dienst, anderen nog wor den in verschillende betrekkingen benut. Zij kunnen te allen tijde tot hun eigenlijken dienst bij het leger terug geroepen worden indien de omstandigheden dat eisehen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 145