8 tak van beoefening uit bij de Europeesche legers, ofschoon het wel bevreendend mag klinkendat nog bij weinig legers op dit gebied eene bepaalde organisatie getroffen is Ook bij het korps mineurs en sappeurs in Indië zijn bij de praktische oefeningen optische telegraafstelsels beproefd, o. a. den telegraaftoestel van Kromhout en den zooge- naamden wijzer telegraaf. De eerste is thans ook te Atjeh in gebruik tot daarstelling van de gemeenschap tusschen de posten. Gedurende de belegering van Parijs maakten de Fran sehen des nachts gebruik van een licht- seintoestelwaar van de inrichting wat meer samengesteld is dan de gewone dagseintoestellen doch welke eenvoudig is in de behande ling en gemakkelijker aan het vijandelijk vuur kan worden onttrokken. Overigens vinden we in de geschiedenis van den Fransch-Duitschen oorlog meermalen melding ge maakt van de toepassing der optische telegraphiezoo door de Duitschers als door de Franschen, o. a. bij de belegeringen van Belfort en Metz en bij de insluiting van Parijs. Ook in den Noord-Amerikaanscheu burgeroorlog (1860—64) en den oorlog in Bohemen (1866)bij de veld tochten der Engelschen in Abyssinië en Britsch-Indië heeft men van dat hulpmiddel dikwijls met voordeel ge bruik gemaakt. A oor veldgebruik worden over dag seinen overgebracht middels teekens met de armen, schijven en vlaggen, of, voor verdedigingswerken en andere vaste puutenmet vaste seinposten, die in samenstelling en behandeling vrij eenvoudig zijn. De boven reeds genoemde seintoestel van Kromhout behoort tot het stelsel van vaste seinposten. Des nachts kan men te velde seinen met lantaarns en fakkels; ook worden wel de vaste seinposten, die over dag dienst doenvoor nachtgebruik met lantaarns ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 14