145 tillerie en genie 4e kl.) en Europeesclie onrler-officieren met inlandsche werklieden en koelies. Onder dit departement behooren de verschillende in richtingen voor de vervaardiging van buskruit, projecti- lenharnachement enz. Elk dezer inrichtingen staat onder een officier van het Ordnance departmentwelke altijd uit de artillerie gekozen wordt. In elk presidentschap is een fabriek voor affuitage en een ooi buskruit. In Bengalen heeft menevenals in Bombay meerdere fabrieken voor de vervaardiging van munitie der draagbare wapenen; Bengalen heeft voorts een za- deltuigfabriek. anneer eene krijgsmacht te velde trekt v orden een of meer officieren van het Ordnance depart ment belast met het park. Er is voor de drie presidentschappen slechts een departe ment der militaire administratie Military Accounts depart ment) daar komen alle rekeningenhet leger betreffende samen en worden deze verevend. Dit departement heeft i ooits te zorgen voor de betalingen der troepen en voor de pensioenen. Alle officieren bij dit departement zijn uit het leger getrokken; dit is trouwens ook bij de an dere departementen van het Indische leger het geval. Men heeft verder een afzonderlijk departement van het „commissariaat dat in elk presidentschap onder de orders staat van een commissaris-generaal. Het commissariaat heeft officieren in alle belangrijke garnizoenen en zendt, zoo noodig, het vereischt aantal te velde. Dit departe ment is belast met de voeding der troepen en van de voor transporten gebezigde dieren, en zorgt mede voor de verstrekking van geneesmiddelen. Bij deze afdeeling zijn onderofficieren en warrant-officers, benevens een aan zienlijk getal inlanders te werk gesteld. Er zijn nog twee departementen van minder belang; het eene zorgt voor de remonte der bereden korpsen, en 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 151