De presidentschappen van Madras en Bombay bezitten een dergelijken staf', doch van meer beperkte sterkte. Voor geheel Indië is één inspecteur-generaal der artil lerie. Wij hebben nog niet gesproken van de beide belang rijkste en noodzakelijkste departementendie op geheel bijzondere wijze zijn ingericht, n. 1. het departement van den geneeskundigen dienst en dat der openbare werken. Eigenlijk heeft men in elk presidentschap, onder de orders van het gouvernement, twee afgescheiden departe menten van geneeskundigen dienst; deze hebben elk een doctor-generaal aan het hoofd, die in vele gevallen zich rechtstreeks tot den legerkommandant verhouden. Een dezer departementen is in elk presidentschap bestemd voor de Europeesche troepen, en telt tal van hoofdofficieren en officieren van gezondheid, welke belast zijn met de medische inspectiën over de Engelsche troepen in de verschillende garnizoenen, met de behandeling der zieken enz. .Ftet Indisch departement van den geneeskundigen dienst zorgt op gelijksoortige wijze voor de inlandsche troepen maar bovendien ook voor de belangrijke civile etablisse menten de burger-hospitalen enz. Men heeft een groot aantal Europeesche en inlandsche apothekers en inlandsche hospitaalsoldaten. Wanneer een leger te velde trekt, wordt met het stel sel van dubbel geneeskundig bestuur gebroken en een hoofdofficier van dezen dienst met de leiding daarvan belast. De militaire gebouwen en de kazerneering zijn geheel ter verantwoordiging van het departement der openbare werken, dat een onderdeel uitmaakt van het burgerlijk bestuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 153