157 gen jare liet onderstaande belangwekkende verhaal mede. Toen de vorst van Khokand, Khudojar Khan, door eene revolutie van den troon gestooten en in de regeering door zijn zoon opgevolgd wasliet do generaal Kauff- mann aan dezen weten dat liijniettegenstaande op het Russische gezantschap geschoten washet nieuwe bestuur zou erkennenmits dit het vroeger met Rusland gesloten tractaat erkende. Men zag in deze welwillendheiddie dienen moest om alle moeilijkheden te vermijdenslechts een bewijs van zwakheid; het antwoord op het gedane voorstel wasdat de Russische grenzen overgetrokken een paar poststations verbrand en de postmeesters vermoord werden. Kauffmann kon dus wel niet anders doen dan eene kolonne uit te zendendie de grenzen moest bewaken en paal en perk moest stellen aan dergelijke vijandelijkheden. Dit gaf natuurlijk weldra aanleiding tot botsingenten gevolge waarvan de Russen het land binnentrokken. Zij marcheerden naar Namangan, welke stadna een bombar dement van eenige urenstormenderhand genomen werd. Het Russische detachement was echter niet sterkdaaren tegen was de vijand talrijkdapper en min of meer gedis ciplineerd en de Russen kwamen dus al spoedig tot de over tuiging dat zij niet in staat waren Namangan te behouden. Zij trokken dus naar de grens terug, doch werden on middellijk gevolgd door de Khokandiërs, die hen met groote hevigheid aanvielen en voortdurend afmatten. De toestand werd dus vrij hachelijk; op den derden dag van de te rugtocht had de Russische infanterie nog slechts 15, de cavalerie nog naar 3 patronen per man, en men zou nog minstens drie dagen moeten marcheeren voordat men op versterking of ondersteuning kon hopen. De generaal Trotsky, die het detachement aanvoerde, begreep dus dat iets moest gedaan worden om dit onophoudelijk gevecht te doen ophouden. Hij had in t geheel ongeveer 800

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 163