159 40 dooden, 37 standaards, 2,000 tulbanden, 2- a 3,000 geweren en sabelsbenevens alle bagage en kampemerits- goederen achtergelaten. Maar hoe groot was zijne ver wondering toen hijappel houdendebemerkte dat geen enkel zijner manschappen gesneuveld of gewond was! Toch had hij een schitterend wapenfeit verrichtwant de vijand was geheel uit elkander gejaagdhet Russische detachement was gered en kon nu de grens en zijn basis veilig bereiken. Dergelijke daden hebben Skobeleff, zelfs onder de Rus sen den naam bezorgd van een soort van dollemandie zoowel zijn eigen leven als dat van zijne troepen in ge vaar brengtzonder eenigszins rekening te houden met de gevolgen. De Generaal Skobeleff is over deze be oordeeling verontwaardigd, en ik ben overtuigd dat zij hem groot onrecht aandoet. Er is methode in het- geen men zijne dolheid noemtwatbijvoorbeeld den aanval van 7000 man met 150 betreft- zooals hij dien uitlegt, is de daad volstrekt niet dol, maar volgde hij een wel doordacht en verstandig plandat de meeste kansen aan de zijde des aanvallers bracht en door alle militairen moet worden goedgekeurd. Zijne overwegingen waren de volgende. Ongeregelde troepen, hoe goed en dapper ook, zijn in het bijzonder vatbaar voor een paniek, wanneer zij onverwachtof van een anderen kant dan zij verwachten, worden aangevallen. Nu weet ieder man van ondervinding dat een nachtelijke aanval een ver schrikkelijke zaak is, die erg op de zenuwen werkt van het overvallen legerzelfs wanneer dit uit geregelde troe pen bestaat. Rij ongeregelde troepen brengt hij bijna zeker vernieling en nederlaag medeindien de aanval ler in hunne ïiniën kan doordringen voordat zij tijd heb ben behoorlijk wakker te worden. En wat betreft hef gering aantal manschappendoor Skobeleff voor den aan val bestemdzoo zegt hij dat het doel van den tocht o 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 165