10 de Indische regeering van groot belang, met die zelfstan dig opereerende troepenafdeelingen voortdurend in ge meenschap te blijven. De troepen werden daarom voor zien van telegraafmaterieelwaarvan de draadop karren medegevoerd, naarmate de troep voortrukte afgerold, en zoo de gemeenschap met het hoofdkwartier daargesteld werd. Als eene zeldzame bijzonderheid verdient het hier bij de aandacht, dat het slaan der telegraaflijn op eene zeer eenvoudige en snelle wijze kon worden uitgevoerd omdat de geaardheid van den bodem in de meeste stre ken toeliet, dat de draad zonder isoleering eenvoudig op den grond kou worden uitgelegd. In Oostenrijk werden, kort na de invoering van den te legraaf in dat landbij het leger proeven genomen met eene bewegelijke telegraaflijn, die in zeer korten tijd geslagen en gemakkelijk verplaatst kon worden. De lijn werd bij dezen veldtelegraaf opgehangen aan van isola toren voorziene lichte ijzeren stangenwelke door kavalle- risten werden gedragen. De uitslag van deze proefneming schijnt echter niet gunstig te zijn geweest, althans het is bij deze eerste proeven gebleven. Gedurende de belegering van Sebastopol (1854) werd van den veldtelegraaf wel gebruik gemaaktdoch op een te kleine schaalom gelegenheid tc bieden tot het op doen van belangrijke ondervinding op dit gebied. Na het eindigen van den Krim-oorlog werd in Engeland een cursus voor militaire telegraphisten opgericht, ten einde uit den boezem van het leger zelf in de behoefte aan technisch personeel voor den veldtelegraaf te kunnen voorzien. Eerst iu 1866 echter zijn bij het Engelsche leger vaste telegraaf- afdeelingen georganiseerdbestemd om bij de verschillen de legerkorpsen te worden ingedeeld. De invoering van den veldtelegraaf bij het Pruisische leger dateert van 1854. Men stelde zich daarbij ten doel

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 16