11 in oorlogstijd liet hoofdkwartier der troepen en van elk groot legerkorps door eeue telegraaflijn in verbinding te stellen met liet bestaande telegraafheten daardoor eenc directe gemeenschap met Berlijn te erlangen; en tevens, om de hoofdkwartieren van afzonderlijke legerkorp sen onderling of mot de tot hun ressort behoorende divisie- kwartieren in rechtstreeksche verbinding te brengen. Yan eene indeeling der veldtelegraphie bij de marcheereude troe pen, of van de aanwending gedurende het gevecht was, we gens het toenmalige standpunt der telegraaftechniek, nog geen sprake. De gunstige uitslag der gemaakte proeven had ten ge volge, dat al zeer spoedig (1856) de elektrische telegraaf bij het Pruisische leger definitief werd ingevoerd. We mogen hier een woord van lot niet onthouden aan de degelijke wijze, waarop de invoering van dezen geheel nieuwen diensttak bij dat leger plaats vondhet Pruisische legerbestuur had het voordeel ingezien, om reeds in tijd van vrede eene vaste regeling voor den militairen telegraaf dienst te treffenen gaf hierin aan de andere legers het voorbeeld. In Frankrijk had die invoering eerst veel later plaats. In 1857 hadden de Franschen, gedurende den veldtocht tegen de Kabylen, wel eene directe gemeenschap tusschen de expeditionaire kolonne en de hoofdplaats Algiers weten te onderhouden doch de lijn was toen opgericht en bediend geworden uitsluitend door civiele beambten van den Iijjks- telegraaf, die bij den legertros waren ingedeeld. Toen twee jaren daarna de Italiaausche oorlog uit brak kwamen de nadeelen aan het licht van het ver zuim dat men gepleegd haddoor uoch het noodige veld ma terieel aan te schaften, noch een troepenkorps voor de bediening van den telegraaf te velde te hebben afgericht. In allerijl werd bij het begin van den oorlog een voorraad

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 17